EGBL - SEASON 2020/2021 PROJECT


Welcome
SEASON 2020/2021 PROJECT
EGBL 20th ANNIVERSARY
Reglament 2019/2020
Contacts 2019/2020
Basketball Camp in Latvia
Teams
Olympic stars of EGBL
About us
Partners
LIVE TV
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  



 
 
 

 European Girls Basketball League
  
 Season 2020/2021
 

 PROJECT
 

U13 /2008/
8 teams

 

1.Basketball club Horizont RCOP  Minsk region , Belarus
2.Pomerania 2008  Gdansk , Poland
   
3.Pchyolki/Ramenskoje Moscow region , Russia

4.Basketball club Tsmoki Minsk , Belarus
5
.Basketball club Mobi  Kyiv , Ukraina
6
.Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
7.
Basketball club Bagira  Kyiv , Ukraina
8.       
 
I stage    12-15.11.2020  Pomerania/Czluchov/Poland
II stage   18-21.02.2021  Tsmoki/Minsk/Belarus
III stage  01-04.04.2021 
Kuremaa or Tallinn Estonia
Final         13-16.05.2021 
Ramenskoje/Moscow region/Russia  


 
 

U14 /2007/
8 teams

 

1.Pomerania 2007  Gdansk , Poland    
2.Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia  
3.Rapla basketball school  Rapla , Estonia   
4.Valmiera BSS/VIA  Valmiera , Latvia
5.Basketball club Mobi  Kyiv , Ukraina
6.Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
7.
RGUOR Minsk   Minsk , Belarus
8.
 

Baketball club  Horsholm79’ers   Horsholm , Denmark
 
I stage     19-22.11.2020  Liepaja/Latvia
II stage    11-14.02.2021  Rapla/Estonia
III stage  25-28.03.2021  RGUOR/Minsk/Belarus
Final         06-09.05.2021
  Valmiera/Latvia  


U15 /2006/
8 or 16 teams
 

1.Young Angels Academy Košice , Slovakia 
2.Basketball school Riga/Jugla  Riga , Latvia
3.Basketball school Riga/Centrs  Riga , Latvia

4.Tit Soku KK/SK Nord  Tallinn , Estonia
5.Basketball club ŠBK Šamorin  Šamorin ,Slovakia

6.Talentu Karta U14  Vilnius , Lithuania
7.Basketball school Riga/TTP Riga , Latvia

8.Basketball club Horizont RCOP  Minsk region , Belarus _____________________________________________
 
9.MKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski, Poland

10.Basketball club Runa Basket  Moscow . Russia

11.
12.
13.
14.
15.
16.  

Basketball school Timirazevskaja  Moscow . Russia
SDJSOR Kupchinskij Olimp  St.Petersburg , Russia 
SDJSOR Smorgon  Smorgon , Belarus
Basketball club Tapiolan Honka  Espoo ,Finland 
SDJSOR Nr.7 Prinemanie  Grodno , Belarus
Basketball club MBK Ruzomberok   Slovakia 
 

I stage    29.10-01.11.2020 Centrs/Riga/Latvia
I stage    29.10-01.11.2020
Grodno/Belarus
II stage   04-07.02.2021
     Ruzomberok/Slovakia
II stage   04-07.02.2021      Nord/Tallinn/Estonia
III stage 18-21.03.2021       Jugla/Riga/Latvia
III stage 18-21.03.2021      
Final        29.04-02.05.2021
 

 

U16/2005/ 
16 teams

 

 1.Basketball school Riga/Centrs  Riga , Latvia   
2.Basketball school Riga/Jugla  Riga , Latvia
 
3.Basketball club Samara  Samara , Russia

4.Basketball club Tsmoki Minsk , Belarus 

5.LTU U15  Vilnius , Lithuania

6.CFBB U16W Luxembourg , Luxembourg

7.Basketball club Feeniks Basket  Forssa , Finland
  
8.HBA PHYK Cadets Helsinki , Finland
     
9.Rapla basketball school  Rapla , Estonia   
10.Ukraina U15 team  Kiev , Ukraina

11.Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
  
12.Liepaja Basketball school  Liepaja , Latvia   

13.Basketball club BBC Osnabrück Osnabruck , Germany

14.Alvik BC  Stockholm  , Sweden
15.West-coast All Stars   Turku , Finland

16.Basketball school Trinta Moscow , Russia
 
_______________________________________________________
 
Basketball school Riga/TTP  Riga , Latvia
CBK Košice  Košice , Slovakia
Basketball club Tapiolan Honka Espoo , Finland 
Basketball club Wisla CanPack  Krakow , Poland 
Basketball club Nokia  Nokia , Finland  
Basketball club Alvik Basket  Bromma  , Sweden
   
I stage    15-18.10.2020   Tsmoki/Minsk/Belarus
I stage    15-18.10.2020
  Jugla/Riga/Latvia
II stage   28-31.01.2021   Centrs/Riga/Latvia
II stage   28-31.01.2021   Osnabruck/Germany
III stage 11-14.03.2021    Liepaja/Latvia 
III stage 11-14.03.2021    TTP/Riga/Latvia
Final         22-25.04.2021   Samara/Russia


 


 
U18/2003-2004/
16 teams

 

 

1.Basketball club Tsmoki Minsk  Minsk , Belarus 
2.Sport club BAT Kaszuby  Sierakowice , Poland 

3.Basketball school Riga/Centrs Riga , Latvia 
4.School Gortata Politechnika  Gdansk , Poland

5.Basketball club BB Haga Dolphins  Norrkoping , Sweden   

6.Ukraina U16 team  Kiev , Ukraina 

7.Basketball club MUKS Poznan  Poznan , Poland 

8.Basketball club Horizont RCOP  Minsk region , Belarus 

9.Basketball club AZS UMCS   Lublin , Poland 

10.Sport club Audentes  Tallinn , Estonia

11.Grodnooblsport-BC Prinemanie  Grodno , Belarus

12.Daugavpils sport school   Daugavpils , Latvia

13.

14.

15.

16.
 
 
Basketball club Nokia  Nokia , Finland 
Basketball club Tapiolan Honka  Espoo , Finland
Sport school Parnu  Parnu , Estonia
Basketball club Slavia Trnava  Trnava , Slovakia 
MBK Stara Tura Piestany , Slovakia
DUSSH UGMK Junior Ekaterinburg , Russia
Sport school 3   Riga , Latvia 
Basketball team  COP   St.Petersburg , Russia

I stage   24-27.09.2020   Gdansk/Poland  
I stage   22-25.10.2020   Poznan/Poland             

II stage  21-24.01.2021  Centrs/Riga/Latvia
II stage  21-24.01.2021  EGBL/Riga/Latvia
III stage 04-07.03.2021  
III stage 04-07.03.2021
Final       08-11.04.2021  

 

 

U19 /2002/
8 or 16 teams
 

1.Young Angels Academy Kosice , Slovakia 
2.Basketball school Riga/TTP  Riga , Latvia 
3.Georgia u19 team Tblisi , Georgia 
4.Sport Gimnasium Audentes   Tallinn , Estonia

5.Basketball school Riga/Jugla  Riga , Latvia  
                                    
6.Sport school Parnu   Parnu  , Estonia 
7.Orange Lions   Amsterdam , Netherland  

8.Basketball club Ulriken Eagles  Bergen, Norway
 
______________________________________  

BK Rig Mark  Kinna , Sweden  
COR Victoria  Brest , Belarus RIG Lulea    Lulea , Sweden
Basketball school Riga/Centrs  Riga , Latvia
Basketbal club Helsinki NMKY  Helsinki , Finland  
Basketball club Haga Solna BG  Norrkoping , Sweden   
Basketball Club Alvik Basket  Stockholm , Sweden 

I stage     24-27.09.2020  Košice/Slovakia

I stage     24-27.09.2020  Jugla/Riga/Latvia
II stage    26-29.11.2020  Centrs/Riga/Latvia
II stage    26-29.11.2020 
EGBL/Turiba/Riga/Latvia
III stage  18-21.02.2021   
III stage  18-21.02.2021 
EGBL/Anyksciai/Lithuania     
Final         01-04.04.2021   

 

 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32